96/04/10 0 دیدگاه 733 بازدید

نوشته شده توسط  مدیر 

معرفی شغل مربی مهدکودک

اگر عاشق کودکان و بودن با آنها بوده و دوست دارید به آنها کمک کنید که شروع خوبی در زندگی شان داشته باشند، این شغل مناسب شماست.
 
مهد کودک محلی است برای مراقبت، شناخت استعدادها،‌ پرورش عاطفی، جسمی، هوشی، رفتاری (اجتماعی) گفتاری و رشد خلاقیت کودکان در سن پیش از دبستان.
 
مربی مهدکودک یکسری فعالیت ها را در فضای داخلی مهدکودک و برخی را در فضای بیرونی برای بچه ها برنامه ریزی و سازماندهی می کند. مربی مهدکودک با نوزادان و بچه های زیر 6سال سرو کار دارد. 
مربی مهدکودک در واقع جایگزین مادر در زمان نبود اوست. بنابراین وظیفه او فقط نگهداری و پرستاری از کودک نیست بلکه مربی باید به همه جوانب پرورش جسمی و معنوی کودک توجه کند. او باید زمینه های لازم برای شکوفایی استعدادهای بچه ها فراهم و از طریق آموزش مناسب، مهارت ها، ارزشها و اصول اخلاقی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی را به آنها انتقال دهد. 
مربی مهدکودک باید بتواند به خوبی با بچه ها ارتباط برقرار کرده، برنامه ها و کلاس های مختلف را مدیریت و به درستی با رفتارهای نامناسب و چالشی آنها برخورد کند. همچنین باید صبور، مهربان و خوش اخلاق باشد.

ساعت کاری مربی مهدکودک معمولا به صورت تمام وقت است. البته امکان انجام کار پاره وقت هم وجود دارد. گاهی نیز در خارج از ساعات کاری باید به برنامه ریزی، ارزیابی فعالیت ها و جلسه با والدین و همکاران بپردازد.
 
در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد مربی مهدکودک ارائه می شود.

وظایف مربی مهد کودک

 • کنترل و مراقبت مداوم از بچه ها

 • آموزش به بچه ها از طریق بازی و سایر روش ها و ابزار آموزشی و کمک به پیشرفت آنها

 • آموزش مهارت های مختلف از جمله مهارت های زندگی، ادبیات و ریاضیات در حد ابتدایی و...

 • تشویق همکاری و رفتار خوب بچه ها و کنترل رفتارهای بد آنها

 • تهیه و تنظیم طرح برنامه روزانه کودکان در چارچوب برنامه های پیش بینی شده و اجرای صحیح آن

 • انجام کارها و تغییرات لازم قبل از شروع کلاس های آموزشی و مرتب کردن آنها پس از اتمام کار

 • صحبت با والدین درباره روند پیشرفت بچه ها

 • کنترل بچه ها و تشخیص مشکلات احتمالی موجود در آنها

 • توجه به حضور و غیاب کودکان، و اعلام غیبت آنها به مدیر مهد کودک

 •  اجرای صحیح برنامه تغذیه کودکان تحت مسئولیت دادن غذا به کودکان شیرخوار و نوپا و حضور در تمام ساعات صرف غذایی کودکان

 •  نظارت بر چگونگی وضع بهداشت فردی کودکان

 • طرح مسائل و مشکلات کودکان با مدیر مهد کودک همراه با پیگیری آنها.

 • همکاری نزدیک با متخصصان دیگر از جمله مددکاران، روانشناسان کودک و....

 • شرکت در جلسات و دوره های آموزشی مخصوص مربیان

 مهارت و دانش مورد نیاز

توانایی برقراری رابطه خوب با بچه ها والدین و سائر همکاران

رعایت عدالت بین بچه ها

داشتن مدیریت زمان و مهارت سازماندهی

توانایی مدیریت بچه ها و برخورد مناسب با رفتارهای بد وچالشی انان

مهربانی و صبرو خوش خلقی

مهارت اموزش دادن

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

افراد با حداقل مدرک دیپلم، در صورت داشتن علاقه می توانند با گذراندن دوره های آموزشی مربیگری مهد کودک وارد این شغل شوند. این دوره ها در مراکز آموزشی استان های مختلف برگزار می شود.

آموزشگاه هنری رادین با برگزاری کلاس های مربیگری و ارائه مدرک بین المللی از سوی سازمان فنی حرفه ای هنرجو می پذیرد.
  
فرصت شغلی و بازارکار مربی مهد کودک

در سال های اخیر به دلیل گسترش تعداد مادران شاغل، میزان استقبال از مهد کودک ها بسیار زیاد شده است. در نتیجه میزان تقاضای استخدامی در این شغل رو به افزایش است. مربی مهد کودک می تواند در مهد های کودک و مراکز پیش دبستانی دولتی و خصوصی، سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش مشغول به کار شود. البته می تواند هم پاره وقت و هم تمام وقت کار کند.  با داشتن تجربه و سرمایه کافی، می تواند مجوزهای لازم را گرفته و یک مهد کودک تاسیس کرده و به طور مستقل فعالیت کند.

برخی مشکلات مربیگری مهد در جهان

وضعیت استخدام این شغل در برخی از کشورهای جهان به شرح زیر است: 
 آمریکا :پیش بینی میشود میزان استخدام مربیان مهد کودک رشد %17 خواهد داشت.
 استرالیا:در 5سال گذشته میزان استخدام مربیان مهد رشد2.2درصدی(کمتر از متوسط همه مشاغل) داشته وپیش بینی رشد خوبی در آینده برای آن شده است.

اما در ایران به دلیل رشد و تولد نوزادان و هم چنین شاغل بودن اکثر زنان خانه دار استخدام این شغل ادامه دارد ورشد خوبی داشته است. 

میزان درآمد مربی مهد کودک

در زمینه میزان درآمد و حقوق مربی مهد کودک در کشور آمار دقیقی در دسترس نمی باشد. ولی بنا به گفته بسیاری از مربیان مهد کودک، درآمد آنها نسبت به زحمتی که می  کشند و انرژی ای که صرف می کنند، کم بوده و گاهی هزینه های آنها را نیز پوشش نمی دهد.

میزان درآمد مربیان مهد در برخی کشورهای جهان

آمریکا :متوسط درآمد سالیانه مربیان مهدکودک 51.380 دلار در سال2010  (برای همه مشاغل33.840  دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، 50,100 دلار بوده است.

استرالیا : متوسط درآمد سالانه این شغل52.800  دلار ( قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان :متوسط درآمد سالانه مربیان مهدکودک بین33.000  تا48.000  دلار می باشد.

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و ... برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند..

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند
.

آموزشگاه هنری رادین تبریز

 


مطالب مرتبط


نظراتبرای ارسال دیدگاه باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.